99’u müteahhit 279 kişi tutuklandı

ANKARA Milliyet  – Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde yıkılan ya da üzerinde imara aykırı değişiklik yapıldığı öne sürülen binalarla ilgili soruşturma kapsamında 1171 şüpheli belirlendi. Şüphelilerden 279’u tutuklanırken, 370’i hakkında adli kontrol kararı verildi, 250 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

50’si hayatını kaybetmiş

Hakkında gözaltı talimatı bulunan 95 kişi bulunurken, gözaltındaki 2 kişinin işlemleri sürüyor. Şüpheli olarak tespit edilenlerden 22’sinin yurt dışında olduğu, 50 kişinin ise hayatını kaybettiği belirlendi. Ayrıca 103 şüpheli de ifadesi alınarak serbest bırakıldı. Ayrıca tutuklu bulunan 279 kişinin 99’u müteahhit, 149’u yapı sorumlusu, 13’ü yapı sahibi, 18’i binada değişiklik yapan kişilerden oluştu. Hakkında adli kontrol kararı verilen 370 kişinin ise 77’si müteahhit, 217’si yapı sorumlusu, 45’i yapı sahibi, 31’i binada değişiklik yapan kişilerden oluştu.

Galeria’da havuzun olduğu yerde kolon yok

Diyarbakır DHA – Diyarbakır’da depremde bir bloğu yıkılan ve 89 kişinin öldüğü Galeria Sitesi ile ilgili soruşturma sürerken, kolonlarının kesildiği ileri sürülen alt kattaki spor salonuna ait olan havuzun görüntüleri ortaya çıktı. Deprem Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenen spor salonu üyelerinden M.K. ifadesinde, salonda yapılan düzenlemelere birkaç kez tanıklık ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

‘Sadece turnikede var’

“Spor salonu içerisinde boyutlarını tam olarak bilmediğim, ancak olimpik standartlarda olduğunu düşündüğüm yüzme havuzu görülecektir. Bu kısımda hiçbir kolon yer almamaktadır. Aynı şekilde salonun orta kısmında yer alan salona giriş, üye kaydı ve restoran kısmının bulunduğu yerde de kolonun sadece giriş turnikelerinin bulunduğu yerde bir tane olduğunu hatırlıyorum. Ayrıca erkek soyunma odasının bulunduğu alan otoparka sınırdır. Burada da dolaplar yer almakla birlikte kolon olduğunu hatırlamıyorum.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir