AKP Sözcüsü Çelik: Karşımızdakilerin değişim, statüko tartışması yaptığı bir dönemde AKP kapasitesini ortaya koyacak

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Karşımızdakilerin ‘değişim miydi, statüko muydu’ gibisinden tartışmalar yaptığı bir dönemde, AKP bir kere daha siyasi geleneklerini, tecrübesini ve değişimini bir arada kucaklayacak, siyasi sentezleri, formülleri, denklemleri üretecek kapasitesini ortaya koyacaktır” dedi. 

Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.Çelik, şunları söyledi: 

“Karşımızdakilerin ‘değişim miydi, statüko muydu’ gibisinden tartışmalar yaptığı bir dönemde, AK Parti bir kere daha siyasi geleneklerini, tecrübesini ve değişimini bir arada kucaklayacak, siyasi sentezleri, formülleri, denklemleri üretecek kapasitesini ortaya koyacaktır. Büyük milletimize şimdiden hayırlı olsun. 

“Kılıçdaroğlu, vahim bir skandala imza attı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun dünkü CHP Grup Toplantısı’nda “Bu Meclis’e ben Gazi Meclis demiyorum” dediğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu: 

“Maalesef gelinen nokta vahimdir ve Sayın Kılıçdaroğlu adına bile üzücüdür. Gazi Meclis, milletin ortak değeridir. Gazi Meclis milletin bayrağıdır, egemenliğinin simgesidir. Bu Meclis, iki kere gazi olmuştur. Kurtuluş Savaşı’na başkomutanlık etmiştir, gaza yapmıştır ve gazi olmuştur. 15 Temmuz’da da direniş ortaya koyarak ikinci kere gazi olmuştur. ‘Ben, bu Meclis’e Gazi demeyeceğim’ diyen birisi, kesinlikle meşru alanda siyaset yapan birisinin diliyle konuşmamaktadır. TBMM’nin dünyadaki hiçbir mecliste olmayan bir vasfı vardır. O da şudur, dünyadaki bütün meclisler bir kurtuluş savaşının sonunda kurulmuştur. Bir tek ve sadece TBMM, bir Kurtuluş Savaşı’na bizzat kumandanlık etmiştir. O sebeple Gazi sıfatını sonuna kadar hak etmiştir.”

“Granada’da toplanacak masada Erdoğan ve Türkiye’nin olmaması AB’nin vizyonusuzluğu”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İspanya ziyaretini Türkiye’nin toplantıya katılma şartı kabul edilmediği için iptal ettiğini hatırlatan Çelik, bunu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Fransa, Almanya, Avrupa Birliği ve Ermenistan’ın katılacağı toplantıya Azerbaycan’ın da davet edildiğini ancak Türkiye’nin olmadığına dikkati çeken Çelik, “Orada Fransa oturacak ama bölge barışı için bu kadar büyük bir misyon üreten Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye o masada olmayacak. Tabii ki Azerbaycan ve Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilemezdi. Onlar da bu şekilde bir tutum ortaya koydular” dedi.

Çelik, Granada’da toplanacak masada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’nin olmamasının, AB’nin aynı vizyonsuzluğu olduğunu savundu. 

“Diplomatik bir hata”

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna‘nın, Ermenistan ziyaretinden sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ağrı Dağı görseli kullandığına dikkat çeken Çelik, “Eğer bu cehaletten kaynaklanmıyorsa çok büyük bir yanlıştır. Bu diplomasiden bihaber olduğunu, çözümsüzlükten yana olduğunu, Dağlık Karabağ’ın asli sahibi olan Azerbaycan’a dönmesinden rahatsız olduğunu ve Ermeni diasporasının, o sözde soykırım endüstrisinin sözcüsü olmaya soyunduğunu göstermektedir. O tweeti silmelidir. Ağrı Dağı görselini bu şekilde kullanması son derece büyük bir diplomatik hatadır” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir