Alman milletvekillerinden “Gazze’de ateşkes” çağrısı

Aralarında Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Macit Karaahmetoğlu gibi Türk kökenli milletvekillerinin de bulunduğu 20 Alman milletvekili, bildiri yayınlayarak “Gazze’de ateşkes ve insani yardım” çağrısında bulundu ve tarafları, çatışmanın sonlandırılması için acil adımlar atmaya davet etti.

“Ateşkes şimdi, insani felaketi önleyin, iki devletli çözümü ilerletin” başlıklı bildiride, İsrail ordusunun bombardımanının Gazze’de yaşayan 2 milyondan fazla insanı hayati kaynaklardan mahrum bıraktığı ve çocukların da aralarında bulunduğu 25 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu hatırlatıldı.

Bildiride acil insani ateşkesin zaruri olduğu vurgulanarak “Sivillerin çektiği acıların hafifletilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması için acil insani ateşkes şart ve bu da barış için gerekli bir koşul” ifadesi kullanıldı.

Bildiride ayrıca çatışmanın çözümü için yoğun diplomasi çabalarının başlatılması gerektiği belirtildi. İki devletli çözüme vurgu yapılan bildiride, bu çözümün sürdürülebilir bir barışın temelini oluşturduğu kaydedildi.

Ayrıca, bölgedeki yerleşim sorunlarına işaret edilerek “Filistin topraklarının yasa dışı işgali ve İsrail yerleşimlerinin genişletilmesi, barışın önündeki en büyük engellerdir ve ele alınmalıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride Alman hükümetine de çağrı yapılarak, “Alman hükümeti uluslararası hukuka uyulmasını sağlamak ve İsrailliler ile Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir ortam yaratmak için çalışmalıdır.” ifadesi kullanıldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir