Amazon’un Hollanda ofisi viral oldu. Nedeni ise ofisin eski hapishane içinde açılmış olması.  

Nil Göksu Urgancıoğlu

Amazon Web Services yani Amazon internet hizmetleri, 2022’de Hollanda’nın Haarlem kentinde yeni bir ofis alanı açtı. O ofisin açılmasının üzerinden zaman geçti ancak sosyal medyada bir kullanıcının paylaşımıyla viral oldu. Çünkü ofisin eski bir hapishane binası içerisinde yer aldığı ortaya çıktı.

Prison de Koepel veya “Haarlem Dome Hapishanesi” 1901’de açıldı ve 2016’da kapatıldı. Kapatılmasının ardından De Koepel, sığınma statüsü isteyen Suriyeli göçmenler için kısa bir süre barınma alanı olarak kullanıldı. Daha sonra katları ayrı ayrı kiralanmaya başladı.

HÜCRELER OFİSE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Kiracılardan birinin teknoloji devi Amazon olduğu ortaya çıktı.

Amazon, hapishane hücrelerinin ofis alanlarına dönüştürüldüğü ve ortak masaların bulunduğu de Koepel’in üçüncü katındaki alanı kullanıyor. Bir Amazon çalışanı bu hafta TikTok’ta bir ofis turu yayını yaptı ve ofis böylece viral oldu.

Videoda Amazon çalışanı birkaç eski hapishane hücresini gösteriyor ve hücre numaralarının hemen üstüne AWS (Amazon Web Services) logosunun yapıştırılduğu görülüyor.

İNSANLIK DIŞI ÇALIŞMA KOŞULLARINI TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ

TikTok kullanıcısı, ofis mobilyaları ve sandalyelerle tamamlanan hücrelerin toplantı odası işlevi gördüğünü anlatıyor. Amazon’un eski bir hapishaneyi ofis olarak seçmesi, şirketle ilgili ortaya atılan insanlık dışı çalışma koşullarının tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

Amazon depo çalışanlarının ve teslimat sürücülerinin aşırı çalıştırıldığı, gözetlendiği ve düşük ücret aldığı, bazen de kotaları doldurmak için idrarını şişelere yapmak zorunda kaldığı iddiaları ortaya atılmıştı.

De Koepel’deki yeni ofis alanlarını yöneten Cupola XS isimli şirket aynı zamanda Rabobank, ROM InWest ve BCNL (Blockchain Hollanda) dahil olmak üzere bankacılık ve yatırım şirketlerine de ev sahipliği yapıyor. Eski hapishanenin diğer bölümlerinde bir kafe, rehberli turlar için alanlar ve öğrenciler için çalışma alanları yer alıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir