Dev Şirketlerden Bitcoin ETF Hamlesi! Yeni Rakipler Ortaya Çıktı!

Hong Kong, hem Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) hem de 2024 yılında başlatılacak stablecoin düzenlemeleri ile kripto varlık alanını benimseme konusunda önemli adımlar atıyor. Bu hamle, şehri Asya’da düzenlenmiş kripto yatırımı ve inovasyonu için potansiyel bir merkez olarak konumlandırıyor. Bu sırada Charles Schwab’tan da bir Bitcoin ETF hamlesinin geleceği konuşulmakta. İşte detaylar…

Hong Kong’da Bitcoin ETF hareketlenmesi

Çin’den Harvest Fund Management, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’na (SFC) spot Bitcoin ETF’si için ilk başvuruyu yaptı. ETF’nin 10 Şubat’taki Ay Yeni Yılı’ndan sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor. SFC, ABD’deki yaklaşıma benzer şekilde birden fazla başvuruyu onaylayarak rekabeti ve çeşitli teklifleri teşvik edebilir. Diğer bazı bölgesel kurumlar da Hong Kong’da Bitcoin ETF’leri başlatmakla ilgileniyor. Bu sırada bölgede, itibari para birimlerine sabitli kripto varlıklar olan stabilcoinlere artan ilgi, düzenleyici eylemleri teşvik ediyor.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), kontrollü deneyler için bir “stablecoin sandbox” çerçevesi hazırlıyor. Bu girişim, kullanım durumlarını değerlendirmeyi ve yaklaşan stablecoin düzenlemelerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Harvest Global Investments ve VSFG de dahil olmak üzere birçok şirket, HKMA ile potansiyel stablecoin denemelerini görüşüyor. Bitcoin ETF’leri yatırımcılara Bitcoin’e düzenlenmiş maruziyet sunarak potansiyel olarak daha geniş kurumsal katılımı çekme potansiyeli taşıyor. Stablecoinler sorunsuz işlemleri kolaylaştırabilir ve geleneksel finans ile kripto piyasaları arasındaki boşluğu doldurabilir.

Charles Schwab da BTC ETF pazarına girebilir

ABD’nin önde gelen finansal hizmet danışmanlık firması Charles Schwab, henüz Bitcoin spot ETF başvurusu yapmamış olsa da, piyasa uzmanları tarafından bu pazara giriş yapması bekleniyor. Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Schwab’ın bu yavaş hamlesinin ona daha iyi işlem ücretleri sunma şansı tanıyacağını ve rakiplerine karşı bir avantaj sağlayacağını belirtiyor. Balchunas, Schwab’ın bu hamlenin iyi planlanmış bir strateji olabileceğini işaret ediyor.

Yönetimi altında (AUM) 8,5 milyar dolar varlık bulunan Schwab’ın ağırdan ama emin adımlarla geldiği ima edilmekte. BlackRock ve Fidelity gibi rakiplerinin Bitcoin özelinde elde ettiği bu başarıya karşı tepkisiz kalamayacağı vurgulanıyor. Balchunas’a göre Charles Schwab, dünyayı şok edebilir ve birkaç ay içinde 10 baz puanlık bir şey sunabilir. Schwab halihazırda onay almış tüm spot Bitcoin ETF ürünlerini müşterilerine yatırım hizmeti sunarken, kendisine ait bir spot Bitcoin ETF başvurusu bulunmuyor.

Schwab’ın Bitcoin ETF piyasasına giriş yapması, bu pazarın büyümesi için önemli bir gelişme olacaktır. Schwab, ABD’nin en büyük finansal hizmet danışmanlık firmalarından biridir ve geniş bir müşteri tabanına sahiptir. Schwab’ın Bitcoin ETF’leri sunması, bu yatırım ürünlerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacaktır. Schwab’ın Bitcoin ETF’leri, daha düşük işlem ücretleri sunması ile de rekabette öne çıkabilir. Balchunas, Schwab’ın bu konuda rakiplerine karşı bir avantajı olabileceğini belirtiyor. Schwab’ın Bitcoin ETF piyasasına giriş yapması, bu pazarın daha da olgunlaşmasına ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir