Dünya Gazetesi’nin yeni sahibi Umut Güner Odatv’ye konuştu: Hedef 5 milyona ulaşmak

Medya sektörüne neren girdiğini, yeni dönemde ekonomi basınında teknolojik olarak nasıl bir değişim ve dönüşüm yapacağını ayrıntılarıyla anlatan Umut Güner, Dünya gazetesinin çizgisinin değişmeyeceğini vurguladı.

ASIL HEDEF…

Asıl hedeflerinin yapay zeka destekli dijital içerik yayıncılığı olduğunu açıklayan Umut Güner, Dünya gazetesi ile çok potansiyelli ve umut vadeden yeni bir alana adım attığını ifade ederek, “Medya sektöründe gelecekle ilgili çok önemli hedeflerimiz ve elbette şekillenmiş planlarımız var” diye konuştu.

Umut Güner şöyle devam etti:

“Daha önce medya sektöründe hiçbir faaliyette bulunmuyordum. Üretilen bütün polemiklerin uzağında, geçmişte yaşananların etkisinde kalmadan planlarımızı hayata geçirmeye ve hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız. Dünya Gazetesi’nin yayın hayatını basılı ve e-gazete olarak devam ettirmenin yanında asıl hedefim dijital alanda büyümek.”

DÜNYA İNTERNET SİTESİNE BÜYÜK YATIRIM

Deneyimli bir yatırımcı ve iş insanı olarak iletişim çağının yeni mecralarının büyük potansiyel taşıdığını ifade eden Umut Güner, asıl hedefinin yapay zeka destekli dijital içerik yayıncılığı alanında nasıl bir büyüme gerçekleştirmek istediğini de anlattı.

Umut Güner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya Gazetesi ile çok potansiyelli ve umut vadeden yeni bir alana adım attık. Medya sektöründe gelecekle ilgili çok önemli hedeflerimiz ve elbette şekillenmiş planlarımız var. Bizim asıl hedefimiz iletişimin gelecek yüzyılı. Akıllı cihazlar üzerinden ulaşılabilecek kitlenin büyüklüğü, bu kitle ile kurulacak bir iletişim bağının değeri, bize göre yakın gelecekte bugünle kıyaslanamayacak kadar büyük olacak. Sosyal medya ile kendi mecralarını yaratan, kendi içeriklerini üreten insanlar yapay zeka ile iletişimin, bugün tahmin bile edilemeyen sınırlarını zorlayacaklar. İşte dunya.com tam da o an orada olacak. Dijital yayıncılıkta trendleri belirlemek gibi bir vizyonumuz var. Bu çerçevede dunya.com’a gerekli yatırımı yapacağız. Bir iddiası, planı ve fikri olan insanlara kapımız her zaman açık olacak. Türkiye’ye ve Türk insanının dinamizmine sonuna kadar inanıyoruz. Onun için bugün olduğumuz yerdeyiz.”

BASILI GAZETE ÇOK ÖNEMLİ AMA…

Globalde özellikle bizim gibi gazeteler için basılının genel tablodaki yeri hala çok önemli olduğunun ancak önceliğin dijital olduğunu yineleyen Umut Güner şöyle devam etti:

“Çünkü reklam kaynaklarının büyük bir bölümü dijitale yönelmiş durumda. Dolayısıyla dijital tarafın güçlendirilmesi konusunda strateji planımızı hazırladık. Hızlı ama emin adımlarla ekonomi-finans alanında en çok ziyaret edilen, içeride kalma oranı en yüksek internet sitesi olacak, sosyal medya platformlarımız ile iş dünyasının sesi olmaya devam edeceğiz. ‘dunya.com’ tarafında daha fazla özel içerik daha fazla analiz vermek adına dijital kadroyu büyütecek ve konumlandıracağımız veri mühendisleri ile veri tabanlarını planlayacak, kuracak ve veri analizlerini en doğru şekilde yaparak veri çözümleri geliştireceğiz.”

HEDEF 5 MİLYON OKUYUCU

Öncelikler arasında uluslararası standartlara sahip, kişiselleştirme imkanı da tanıyan bir mobil uygulama oluşturacaklarını ifade eden Umut Güner, “Yatırım olarak startını verdiğimiz ‘dunya.com’ app’i ile yükselen trend olan mobil erişimi hızlandıracak ve kullanıcılar ile Dünya arasında daha sağlam bir ilişki tesis edeceğiz. Kısa vadede 500 bin, orta vadede 1 milyon, uzun vadede ise 5 milyon app kullanıcısını sistemimize dahil edeceğiz” dedi.

“TIK AVCILIĞI YAPMAYACAĞIZ”

Bu çalışmanın geri dönüşünün, daha fazla trafik, daha fazla görüntülenme, daha fazla sitede kalma süresi ve de en önemlisi ekstra olarak daha fazla reklam alanı ve dolayısıyla daha fazla gelir getireceğini vurgulayan Umut Güner, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk ve en saygın ekonomi politika gazetesinin İmtiyaz Sahibi olarak Dünya’nın marka güvenirliğinden ödün vermeden, tık avcılığına başvurmadan, dijital medya tarafında yatırımların sürdürülmesi konusuna azami özen göstereceğim ‘Dünya yazdıysa doğrudur’ sloganına bir yenisini daha ekleyecek ‘Dünya’nın haberi herkesten önce Dünya’da’ cümlesini yapacağımız yatırımlarla realize edeceğiz. Sosyal medya platformları ile ilgili yatırımlarımızı öncelikle YouTube ve podcast yayınları için yönlenirdik. Bu platformlarda kısa vadede büyük bir çıkış yakalamayı hedefliyoruz.”

“DÜNYA AYNI YAYIN ÇİZGİSİYLE DEVAM EDECEK”

Dünya Gazetesi’nin ilkeli, tarafsız ve kaliteli duruşu ile ekonomi gazeteciliğinde bir ekol haline geldiğini, bugüne kadar göstermiş olduğu yayıncılık anlayışı ile tüm Türkiye’nin ve iş dünyasının takdirini kazandığını belirten Umut Güner, “Nezih Demirkent ismiyle özdeşleşmiş, ekonomi yayıncılığının bugün hala aktif olan pek çok büyük ismine okul olarak kucak açmış böyle bir markanın imtiyaz sahibi olmaktan gurur duyuyorum. Markanın çizgisini bozmadan daha yukarı taşıyacağımızı ifade etmek isterim. Bu gazetenin sadece geleceği değil, geçmişi de bizim için önemli. Dünya Gazetesi’nin okuru ile arasında çok güçlü bir bağ var. Okuru Dünya’yı özümsemiş, Dünya yıllardır iş dünyasına rehber olma görevini başarıyla sürdürmüş. Dünya Gazetesi, yetkin ve kararlı insanların elinde alıştığınız ve bildiğiniz çizgisinde yayın hayatına devam edecek” diye konuştu.

Odatv-Özel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir