Hidayet Türkoğlu Açıkladı: “A Milli Basketbol Takımı’nda Cedi Osman Neden Yok?” Sorusunun Cevabı Bulundu

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun başında bulunan Hidayet Türkoğlu, A Milli Basketbol Takımı’nın 2024 Olimpiyat Ön Eleme kadrosunda yer almayan Shane Larkin, Scottie Wilbekin ve Cedi Osman hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkoğlu, Cedi Osman’ın milli takımda oynamak istemediğini ifade etti.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu, Shane Larkin ve Scottie Wilbekin’e davet edildikleri 2024 Olimpiyat Ön Eleme A Milli Erkek Takım müsabakalarına katılmamaları nedeniyle 5’er maç men cezası vermişti.

TBF’den yapılan açıklamada, Larkin ve Wilbekin’e Basketbol Disiplin Talimatı’nın 37/1. maddesi gereğince 5’er maçın yanı sıra 90’ar bin lira da para cezası verildiği belirtilmişti.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularına yanıt veren Türkoğlu, alınan kararın Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu tarafından onanmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Anadolu Efes oyuncusu Larkin ile Fenerbahçe Beko basketbolcusu Wilbekin hakkında hukuki süreç tamamlanana kadar açıklamada yapmadıklarını belirten Türkoğlu, ‘Bir şey sonuçlandıktan sonra açıklama yapmanın daha doğru olacağına inanan bir insanım. Öncellikle milli formaya olan duyarlılığından dolayı Tahkim Kurulumuzu kutlamak istiyorum. Bu arkadaşların milli formaya yaklaşımlarından dolayı rahatsızlık duyduğumuzu ve bu süreci başlattığımızı herkesin bilmesini isteriz. Bundan sonra eğer bir yabancı devşirme yoluna gidersek, bu bize iyi bir emsal de teşkil edecektir. Sonuçta milli takımı herkesten, her şeyden önde tutan insanlarız. Buraya gelecek, davet edeceğimiz insanların da aynı düşüncede olması gerektiğine inanıyoruz. Bu arkadaşların böyle yaklaşmadıklarını düşündüğümüz için bu yola başvurduk. Yaptığımızın bizim için doğru olduğuna inanıyoruz. Buradan çıktıktan sonra hocamızla da konuşacağız. Artık bu konuyla ilgili kimsenin yorum yapmasını da istemiyorum. Çünkü gereksiz noktalara çekiliyor. Önümüzde şubat ayında yapacağımız maçlar var. Onun için hazırlanmamız gerekiyor. Hepimiz için hayırlı olsun.’ dedi.

Cedi Osman’ın yazın kendisi ve diğer yetkililerle görüştüğünü anlatan TBF Başkanı, “Cedi, milli takımda oynamak istemediğini söyledi” dedi.

‘Bu konuyu bazen biz de anlamlandıramıyoruz. Cedi Osman bizim yanımıza gelip, milli takımda oynamak istemediğini söyledi. Biz de kimsenin zorla ya da isteksiz olarak milli takıma gelmesini sağlayacak insanlar değiliz. Bu soruyu bizden çok Cedi ve diğer arkadaşlara sormamız gerekir. Hiçbir sakatlığı olmayıp, sezonu erken bitirip, milli takımda neden oynamak istemediklerini bizden çok onlara sormak gerekir. Türkiye Basketbol Federasyonu yönetimi olarak görevimiz en iyi takımı kurmak. Antrenörlerimiz de gerek Türkiye gerek diğer ülkelerde oynayan en iyi oyuncuları milli takıma davet etmekten sorumludur. O süreçte sakatlıkları olanlar elbette olmayacaktır ama sakatlığı olmayan ve milli takımda olmak istemeyen insanları da bizden çok sizlerin sorup, neden oynamak istemediklerini öğrenmeniz gerekir. Gerek 2 devşirme arkadaşımız gerekse Cedi’nin o süreçte olmaması bizi kadro anlamında eksik bırakmıştır.’

28 yaşındaki basketbolcunun kararı, sosyal medyada da büyük yankı buldu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir