Varis nedir, neden olur? Genç yaşta ve bacakta varis belirtileri…

Hamilelikte varis şikayetlerinin sebepleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, toplum genelinin yüzde 30’unda sıkça görülen varisin esasında ‘iyi huylu’ bir damar hastalığı olduğunu belirtmektedir.

Prof. Dr. Köksal; “Variste en önemli risk faktörü ailevi yatkınlıktır. Bunun yanında mesleki risk faktörleri ve hamilelik süresince değişen vücut fizyolojisi de varis oluşumu ve şikâyetlerini arttıran etkenlerdendir. Mesleki olarak öğretmenler, garsonlar, kuaför, berber, ofis çalışanları ve cerrahlar gibi uzun süre ayakta hareketsiz çalışan iş grupları ciddi risk altındadır. Varis, iyi huylu bir damar hastalığı olsa da ihmal edilmesi, kişinin hayat konforunu olumsuz etkileyen sonuçlara neden olabilir; hatta toplardamarlarda pıhtı oluşması durumunda akciğer embolisine yol açarak hayati risk taşıyabilir” ifadelerini kullanmaktadır.

HAMİLELİKTE BACAKTA VARİS

Hamilelikte artan progesteron hormonu, aşırı kilo alımı ve artan vücut kan hacminin varis için risk faktörleri arasında olduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, en önemli faktörünün ise bebeğin anne rahminde büyümesiyle ortaya çıktığını vurgulamaktadır. Prof. Dr. Köksal; “Bebeğin rahimde büyümesi, bacaklardaki toplardamarlara bası yaparak, toplardamar kanının bacaklardan tekrar akciğerlere ulaşmasına kısmen engel olur.

Toplardamarlardaki kanın hamilelikte akciğerlere dönüşü azalırken, bacaklarda biriken kan yeni varis oluşumuna veya mevcut varislerin daha fazla belirgin hale gelmesine neden olur. Varis problemi olan hamilelerde ayaklarda artan şişlikle birlikte kaşıntı, ağırlık hissi, bacak krampları ve ağrı şikâyetleri de bu nedenlerle artar. Daha ileri safhalarda, eğer tedbir alınmazsa, toplardamarlarda pıhtı oluşabilir ve bu pıhtı akciğerlere giderek ani ölümlere neden olabilir; iç toplardamarlarda pıhtı oluşması nedeniyle hamilelik sonrası iç varise bağlı bacaklarda yaralar oluşabilir” şeklinde açıklamalarda bulunmaktadır.

TAYT, TOPUKLU AYAKKABI VE HAREKETSİZLİK VARİS ŞİKAYETLERİNİ ARTTIRABİLİR!

Hamilelik döneminde varisten korunmak veya olası şikâyetleri hafifletmek için önerilerde bulunan Prof. Dr. Cengiz Köksal, gebelik süresince varis problemi yaşayan annelerin doğum sonrası kalp ve damar cerrahına başvurup tedavi seçeneklerinin konuşulması gerektiğine dikkat çekiyor: “Unutulmamalıdır ki varis tedavisi estetik bir tedavidir ve çoğunlukla ameliyatsız çözülür. İnce örümcek ağı gibi olan varisli damarlar skleroterapi diye adlandırılan mikro injeksiyon yöntemi ile yok edilirken, daha ileri safhalardaki varisler radyofrekans veya lazer ile yok edilir.”

VARİS TEDAVİSİ NEDİR? VARİSE KARŞI ÖNLEMLER!

  • Sık yürüyüşlerle baldır kasları çalıştırılmalı, böylece toplardamar kanının yukarı pompalanmasını sağlayarak bacaklarda birikmesine engel olunmalıdır.

  • Otururken bacak bacak üstüne atılmamalı,

  • Tayt gibi bacakların üst kısmını sıkan dar giyeceklerden kaçınılmalı,

  • Topuklu ayakkabıdan uzak durulmalı,

  • Otururken bacakların altına yükseklik konulmalı,

  • Hamileler için özel hazırlanmış varis çorapları giyilmeli, böylece bacaklarda biriken kan yukarı doğru hareketlenecektir.

  • Uyurken sol tarafa yatmak tercih edilmeli, bu şekilde ana toplardamar üzerine daha az bası olacaktır.

  • Hamilelikte aşırı tuz ve tuzlu ürünlerin (Sodyum içeren ürünler; soda, gazlı içecekler ve turşu gibi) alımı engellenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir